Coaching

COACHING

To modne i odmieniane przez wszystkie przypadki słowo to nic innego jak… trening. Spotkanie coacha i klienta. Stworzenie przestrzeni, w której Coachee (Klient coacha) zdefiniuje swoje cele i zamierzenia, rozwinie swoje kompetencje, zwiększy efektywność swoich działań etc.

Coach nie daje recept ani przepisów na życie, nie doradza, nie moralizuje.

Poprzez otwartą, pełną szacunku i zaufania rozmowę pomaga znaleźć te obszary w życiu swojego Klienta, które wymagają zmiany. Pomaga mu odkryć potencjał i zasoby. Towarzyszy w zmianie, wspiera w drodze do celu.

Coaching nie jest psychoterapią – w czasie sesji nie sięgamy do dalekiej przeszłości, dzieciństwa. Skupiamy się na konkretnym zagadnieniu, które wymaga naprawy. Koncentrujemy się na tym, co jest tu i teraz, ale patrzymy w przyszłości, by zrealizować plany, marzenia i cele.

Na czym polega fenomen i wiara w cudowną moc coachingu?

Chociaż coaching w znanej nam dzisiaj formie powstał całkiem niedawno w USA, to za jego patrona uważa się Sokratesa. Ten grecki filozof w poszukiwaniu prawdy stosował metodę ,,akuszerską”. Zadając pytania swojemu rozmówcy, pomagał nieuświadomionej wiedzy przyjść na świat, zakładał bowiem, że wiedza jest założona w ludzkiej duszy.

Podobnie coach zadaje pytania, proponuje zadania i ćwiczenia. Bywa, że nie są to łatwe pytania, zdarzają się również bolesne, wywołujące silne emocje, zmuszające do zastanowienia się nad sobą.

Wierzy jednak, że  Klient odpowiadając na nie znajduje odpowiedzi, których poszukuje. Bo Coachee doskonale wie, jak dojść tam, gdzie chce i osiągnąć to, czego pragnie.

I choć trudno w to uwierzyć – ma w sobie wiedzę i siłę, by zrealizować to, o czym marzy i czego potrzebuje. W rękach Klienta jest klucz do wszystkich drzwi, które chce otworzyć.

Coaching trwa zwykle kilka tygodni – w zależności od obszaru, nad jakim chce pracować Coachee i  celu, który chce osiągnąć. Spotkania odbywają się co tydzień i trwają godzinę.

Aby proces był efektywny, coach może zadać swojemu Klientowi prace i ćwiczenia do samodzielnego wykonywania poza spotkaniami.

Reklamy